• 0 282 686 57 87
  • [email protected]
  • Esentepe Mah. Sancak Cad. Real Tower İş Kulesi Kat:7 Ofis: 50 Çorlu/TEKİRDAĞ
tanıtım filmi çekimi

Ot Temizliği

Ot Temizliği

Ot Temizliği

Havaların iyice ısındığı şu günlerde bakımı tam yapılmayan bahçeler iyice göze batıyor. Mevsimsel bakımı yapılmayan bahçelerde zararlı otlar fazla türemektedir. Site, konut vs. merkezi yaşam alanların, villa bahçeleri gibi yerleşim alanlarının bahçelerine bakım yapmak sadece çim ekmekten ibaret olmamalı, çeşitli ağaçlandırma ve göze doygunluk veren botanik dizaynın çeşitliliği sağlanmalıdır. Bahçe temizlik firmalarının yaptığı bakımlar sırasında kullanılan ilaçların dozajına kadar uygulama prosedürlerine de dikkat edilmesinde fayda var. Yanlış yapılan zirai ilaçlama uygulamaları ağaçlara ve çiçeklere zarar verdiği gibi yabani otları da fazlalaştırabilmektedir.

Site ve apartman haricindeki il dışı mevcut tarla ve bahçelerimizin çoğu zaman bakımının mali külfeti fazla olmakta bu yüzden de bu yerler orman görevi görmektedir. Yeşil alanlarımızın hızlıca yok olduğunu düşünecek olur isek bu bahçelerin çocuklarımıza nefes olacağını da unutmamamız gerekir. Bu düşünce bizi yaşam tarzlarımızı değiştirmeye zorluyor. Elimizdeki değerlerimizin kıymetini bilip şehir ve köy yaşamını birleştiren yeni bir hayat çizgisi çizerek ömrümüzü uzatmakla kalmayacak yaşam kalitemizi de artıracağız. Bu düşünce tarzımız ile ilk başlarda cebimizden çıkan fazla para bizi yıldırmamalıdır. Dikenli bahçemizin birkaç yıl sonra rengarenk bir fidanlık olmayacağını kim bilebilir.Şimdi elimize bir kağıt kalem alıp arsamızın ilk halini çizelim. Ardından hayal ettiğimiz bahçemizi çizelim. Sonra işe nereden nasıl başlayacağımızı zamana ayrıştırarak ortaya bir program ve maliyet analizi çıkartalım. İlk iş yabani ağaç ve dikenleri, zararlı otları kesmekle başlayacaktır. 

Diken ve yabani otları biçme araçları ayrı, uç aparatları ayrıdır. Günümüzde internet üzerinden bu alet ve araçların uygun satış noktalarını bulabildiğimiz gibi gerekli bilgiye de ulaşabiliyoruz. Gerekli tecrübeyi sağlayana kadar zorlanılan noktalarda ehil ellerden destek alınabilir. Kısa aralıklı boş zamanlarımızda arsaya gidecek vakit olmasa da ziraatin fidan satış alanlarını gezmek, bahçe aletleri almak için bazı merkezleri gezip dolaşmak gibi yeni hobilerimizi de tasavvur edelim. İşe başladıktan sonraki hızlı yol alışta çekilen zahmetler ve yorgunluklar kısa sürede unutulacaktır bahçe kendini gösterdikçe. Yeter ki doğru bitkiyi ve fidanları seçelim. İşimizin yoğunluğuna göre yılın hangi zamanlarında daha fazla vakit ayırabiliyoruz dikkat edelim. Oturup resmini çizdiğimiz hayalimizdeki fidanlığımızın gerçek olduğunu görmenin hazzını yaşayacaksınız.